fbpx
Életmód

Nálad is támad a fekete penész? – Itt a megoldás!

Nálad is támad a fekete penész? - Itt a megoldás!
Nálad is támad a fekete penész? – Itt a megoldás!

A fekete penész elterjedése nagyon gyakori, különösen az őszi, téli időszakban, amikor az ember kénytelen odabent teregetni a ruhákat. Az ilyenkor felszabaduló pára gyakran a falakon csapódik le, be is ivódik azokba, ami kiváló „melegágyává” válik a fekete penésznek.

Ezek a penészgombák a falon nem elég, hogy csúnya feketés, zöldes foltokban terjengenek, de az egészségre is nagyon káros hatással vannak. Így veszélyesek is lehetnek a lakásban élőkre. A gyerekek esetében az asztma kialakulásáért is felelősek lehetnek, de okozhatnak köhögést, nagyon súlyos esetben hányingert, hányást is.

Leggyakrabban a nyirkosabb, párásabb szobáit kedveli a lakásnak ez a bosszantó élősködő, például a fürdőszobát vagy a konyhát, ahol legtöbb a nedvesség, de ha egyszer felütötte a fejét a légtérben, semmi nem gátolja meg, hogy a nappali vagy a hálószoba sarkait, falait is beborítsa. Minden hasonló esetben a legbiztonságosabb megoldás a megelőzés lehet. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a lehető legkisebb esélyt adjuk a penész elterjedésének?

A lakás páramentesítése kulcsfontosságú!

Mivel a párás közeg teszi a környezetet csábítóvá a penészgomba számára, így törekednünk kell rá, hogy ne legyen a benti levegőnek magas páratartalma, ami később lecsapódik a sarkokban, bútorokon, ablakokon, ajtókon.

Problémák és megoldások

Alapvető probléma különösen az őszi, téli időszakban a teregetés. Mivel kint sok esetben a jó idők hiányában nem tud megszáradni a ruha, netalán még füstös is a levegő, nem túl célszerű a ruhákat kültérre teregetni. Ilyenkor sajnos nincs mit tenni, odabent teregetjük ki a mosásból frissen kivett ruhákat, ami lássuk be, módfelett megemeli azt a bizonyos páratartalmat. Mi lehet a megoldás?

Ha csak piciben gondolkodunk és nincs túl nagy pára a levegőben, léteznek a szoba sarkaiban elhelyezhető páramentesítők, melyekben cserélhető az utántöltő tabletta. 1 tabletta a szoba méretétől, páratartalmától függően körülbelül 1-3 hónapra elegendő egy szobában.


Ha viszont sokat mosunk, sokat teregetünk, ezért magas a páratartalom, javasolt nagyban gondolkodni. Ilyen eshetőségnél érdemes légtisztító, páramentesítő készüléket vásárolni, ami hosszú távon mindenképpen megéri az árát. Ezen gépek elektromosan működnek, begyűjtik a szoba páráját egy erre a célra beépített víztartályban. A lakás, szobák méreteitől függően léteznek kisebb, vagy nagyobb tartállyal rendelkező modellek is. Mindössze annyi a teendők, hogy beruházunk egy ilyen készülékre és kiöntjük a felhalmozott vizet, amikor betelt a tároló és a gép már teszi is tovább a dolgát.

A Hauser DH-3501 egy igazán praktikus páramentesítő készülék. Állítható páratartalom: 35-80% ami által a saját igényünk szerint állíthatjuk a kívánt páratartalmat. Automatikusan kikapcsol a víztartály telítődésekor. 5.5 literes kapacitása hosszútávú használatot biztosít.
Home by Somogyi Párátlanító DHM700: Szabaduljon meg könnyedén a párától! A DHM 700-as típusú párátlanító ebben könnyedén a segítségére lehet. A termék megbízható és praktikus Peltier rendszerű, így nincs benne kompresszor, sem klímagáz. Mindezeknek az előnyös tulajdonságoknak köszönhetően a készülék súlya könnyű és halkan működik. Zajszintje: 40 db(A).
A Sencor SDH 1020WH párátlanító készülék segítségével akár 31 m2 területet tud szabályozni. A készülék két sebességi fokozattal lett ellátva, mely közül Ön választhatja ki a megfelelőt. ( okos funkció / turbó üzemmód). A vezérlése egy beépített elektronikus panellel történik és az Ön által beállított páratartalom automatikus szabályozással. A gyűjtőtartályban lévő víz mennyiséget folyamatosan nyomon tudja követni az indikátornak köszönhetően, az esetleges maximális kapacitása elérésekor a készülék automatikusan kikapcsol.

Ha már a teregetés és a vizes ruha a mumus, vegyünk mosó-szárítógépet vagy szárítógépet meglévő mosógépünk mellé!

A probléma úgy szűnhet meg a legkönnyebben, ha a ruhák eleve szárazan vehetőek ki a gépből és nem növelik nedvességükkel a lakás páratartalmát. Egy szárítógép ebben rengeteget segíthet. Az már önmagában pozitív, hogy kedvenc ruhadarabjainkra nem kell napokat várni, amíg megszárad, nemde? Az pedig hab lesz a torta tetején, hogy a penészedés is megelőzhető ilyen módon.

… de mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?

Száraz (különösen napos) időben mindenképp szellőztessünk! Apróságnak tűnhet, de nagyon sokat tud segíteni a lakás légterének tisztításában.

– Rendszeresen tisztítsuk meg a penészedő területeket. Vannak erre kifejezetten penészedés elleni szerek.

Ámde létezik házi megoldás is a penész eltávolítására, amit mindenképp érdemes kipróbálni, ráadásul környezetbarát lehetőség, ami könnyedén kivitelezhető és kisebb mértékben szennyeződött felületeken hatékony is lehet. Mire gondolunk? A legtöbb háztartásban előforduló ecet, meglehetősen jó tisztítószer lehet penészedés ellen. Érdemes figyelni azonban arra, hogy ecettel a fürdőszobai csempe és a fugák közötti rész takarítható hatékonyabban. (A fal azért nem, mert oda a penészgomba képes beivódni és az ecet nem eléggé koncentrált, hogy a fal belsejében is eltávolítsa.)

Ti milyen praktikákat ismertek fekete penész ellen, ami bevált?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük